Güven Blog

Güven Makine üretimde çıtayı yükseltecek

Ekogündem Haber Merkezi

Alanında hatırı sayılır bir konumda hizmet veren bölgemizin önemli firmalarından olan Güven Makine, üretim kapasitesini arttırmayı hedefliyor. İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüten Güven Makine, yan tarafında bulunan 8 dönümlük arsayı da üretim yaptığı alana katarak 18 dönümlük alanda üretim yaparak ekonomiye katkı sunmaya hazırlanıyor.

Silobas, trans mikser, damper ve şase grubu olarak günde 1,5 araç üreten firma yatırımını minimum 1 – maksimum 3 yılda tamamlamayı hedefleyen Güven Makine, yatırımını tamamladığında yıllık üretimi olan 550 araçlık üretimini yüzde 30 artırarak yılda 700-750 dolayında üretim yaparak bölge ve ülke ekonomisine katkı vermeyi sürdürecek.

“Yeri genişleterek ihtiyaca cevap vereceğiz”

Yer darlığından dolayı gelen taleplere geç yanıt verdiklerini bu nedenle de üretim yapılan alanı genişletme düşüncelerini yaşama geçirdiklerini ifade eden Güven Makine Satın Alma Müdürü Metin Kirmit, “Yeni aldığımız arsaya büyük bir fabrika açmayı istiyoruz. Çünkü mevcut şartlarda müşterinin taleplerine termin anlamında cevap veremiyoruz. Müşteri bir hafta sonra mal istiyorsa biz yer darlığından dolayı maalesef en erken 2 hafta sonra cevap verebiliyoruz. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için yer sorununu çözmemiz gerektiğine inandık. Altı ay önce yanımızdaki arsayı aldık. Böylece 10 dönüm olan arsamız 18 dönüme çıktı. Sektörde 1 milyar $’a da 10 Milyon $’a da yatırım yapabilirsiniz. 1-3 yıl arasında yatırımı tamamlamayı düşünüyoruz. Bazı şeyleri yapmak o kadar da kolay değil. Mevcut alanımızı genişleterek en kısa zamanda üretime geçmeyi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeyi istiyoruz.” dedi.

“21 ülkeye ihracatımız var”

Üretimlerinin yüzde 60’ını ihracatta değerlendirdiklerini belirten Güven Makine Satın Alma Müdürü Metin Kirmit, 10 üretimden 6’sının ihrac edildiğini belirterek 21 ülkeye ihracat yaptıklarını anlattı. Satınalma Müdürü Metin Kirmit, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkeler arasında AB’ye üye ülkeler, Ortadoğu ülkeleri, Arabistan, Kuveyt, Abudabi, Suriye, Türkî Cumhuriyetleri Türkmenistan, Kazakistan, Kıbrıs, Kuzey Afrika’da Libya, Cezayir, Fas, Tunus, gibi ülkelere ihracatımız var. Toplamda 21 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu şu demek dünyadaki kriz olan bölgelere ihracatımız varsa, oraya mal satmakta zorlanıyorsak, diğer pazarlara yönelebiliyoruz. Bu da esnekliği gerektiriyor. Örneğin; Kuzey Afrika’ya geçen yıl Arap Baharı dolayısıyla ihracat yapamadık. Biz de Ortadoğu’ya, Türkî Cumhuriyetlerine yöneldik. Tabi ki kriz her firma gibi bizi de etkiliyor. Kullandığımız tedarik ettiğimiz malzemelerin fiyatı yükseliyor. Bu da bizim dış pazarda rekabet etme şansınızı azaltıyor. Ama çok şükür hiçbir zaman kalitemizden ödün vermiyoruz. Müşteri bizi Libya’dan da, Almanya’dan da, Türkmenistan’dan da, Arabistan’dan da buluyor. Bir ülkenin olmazsa olmazlarından olan üretimi yapıyoruz. Yaptığımız ürünler, yatırım ürünleri, inşaat araçları, nakliye araçları olduğu için gelişmekte olan ülkeler yatırım yapmaktan ödün vermiyor. Çünkü yatırım araçları, inşaat araçları, taşıma araçları olduğu için bunları es geçmek olmuyor. Bu anlamda kurumsal bir kriz yönetme bilgisine sahibiz. Bu da daralmayı getirmiyor.” dedi.

“Güven Makine bünyesinde 100 kişi barındırıyor”

Firma olarak bünyesinde 100 kişiyi barındırdıklarını söyleyen Satın Alma Müdürü Metin Kirmit, bu rakamın aileleriyle birlikte minimum 500 kişiye, tedarikçiler-müşterilerle birlikte 2000 kişiye ulaştığını söyledi. Bu açıdan bakıldığında Güven Makine’nın iyi bir konumda olduğunu söyleyen Metin Kirmit, kendi öz sermayeleri ile çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti. Türkiye ölçeğinde iyi bir konumda olduklarına işaret eden Metin Kirmit, Palmiye Hastanesi’ni de bünyelerine katarak sağlık sektöründe de halka hizmeti ön planda tuttuklarını anımsatarak bu alanda da önemli bir kitleye hizmet ettiklerini söyledi. Kirmit konuşmasının devamında, “Başkasına hizmet etmiyorsanız para kazanmanın da pek anlamı yoktur bize göre. Biz kazancımızı, çalışanımızla, müşterimizle, tedarikçimizle paylaşıyoruz. Burası bir aile bir okul gibi. Para kazanmak elbette önemli ama. Bizim için öncelik daha iyi üretim, daha iyi istihdamdır. İyi hizmettir. Biz ürettiğimiz ürünü hangi ülkelere daha iyi satabiliriz biz bu düşünce ile hareket ediyoruz” dedi.

Sabancı’nın birbirinden çok farklı sektörde varlığını hissettirdiğine işaret eden Güven Makine Satın Alma Müdürü Metin Kirmit, gelecekte farklı sektörlere de atılabilecekleri mesajını verirken, sosyal sorumluluk bilinciyle bir aile şirketi olarak kurumsal bir anlayışın hakim olduğu anlayıştan ödün vermeden üretim kapasitesini ve kalitesini arttırarak yollarına devam edeceklerini vurguladı.